Lajme

GP i PDK: Kapja e Kuvendit nga “Syri i Popullit”, Kryeparlamentari Konjufca të tregojë lidhjet familjare me të dënuarin Ramabaja

Grupi Parlamentar i PDK-së, shpreh indinjatë për karakterin parapolitik që i është dhënë Kuvendit të Republikës së Kosovës, duke qenë në krye të tij ideologu i organizatës terroriste “Syri i Popullit”, Glauk Konjufca. Kryeparlamentari Konjufca, i cili ka lidhje të ngushta familjare me ish asamblistin dhe ish kandidatin për deputet të VV-së, Sadri Ramabajën, të …

GP i PDK: Kapja e Kuvendit nga “Syri i Popullit”, Kryeparlamentari Konjufca të tregojë lidhjet familjare me të dënuarin Ramabaja Read More »

PDK zgjedh nënkryetarët, sekretarin e ri dhe udhëheqësit e departamenteve – figura të reja marrin përgjegjësi në parti

Kryesia e re e Partisë Demokratike të Kosovës, në mbledhjen e saj të parë, ka zgjedhur dhe plotësuar strukturën e re drejtuese të partisë, duke emëruar nënkryetarët, sekretarin dhe një numër udhëheqësish të departamenteve sektoriale. Kjo është lista e emërimeve të reja:  Uran Ismaili – Sekretar i Përgjithshëm i PDK-së; Agim Aliu, nënkryetar; Shaqir Totaj, …

PDK zgjedh nënkryetarët, sekretarin e ri dhe udhëheqësit e departamenteve – figura të reja marrin përgjegjësi në parti Read More »

PDK: Lëvizja Vetëvendosje krijoi dhe frymëzoi grupin terrorist “Syri i Popullit”, të distancohet

Dënimi i organizatës terroriste “Syri Popullit” është një lajm i mirë për qytetarët, drejtësinë dhe sigurinë në Kosovë.  Institucionet e Kosovës dëshmuan edhe njëherë fuqinë dhe profesionalizmin për të parandaluar, kapur dhe dënuar një grup të terroristëve të cilët kishin ndërmarrë një tentim vrasje dhe po planifikonin të vrisnin kundërshtarët politikë ku në listat e …

PDK: Lëvizja Vetëvendosje krijoi dhe frymëzoi grupin terrorist “Syri i Popullit”, të distancohet Read More »

Kryetari Veseli: Kongresi i Lushnjës një nga provat më të forta të aftësive shtetformuese

Lideri i PDK-së, Kadri Veseli, ka përkujtuar sot, Kongresin e Lushnjës, që shërbeu “si një nga provat më të forta të aftësive shtetformuese të kombit tonë, sepse u organizua pa kurrfarë ndërhyrje prej të huajve, në kushtet kur shtetit shqiptar i rrezikohej ekzistenca”. Z. Veseli për Kongresin e Lushnjës, ka potencuar se “është një shembull …

Kryetari Veseli: Kongresi i Lushnjës një nga provat më të forta të aftësive shtetformuese Read More »

Kryetari Veseli: Emri i Rugovës lidhet me përpjekjen për liri dhe pavarësi

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka përkujtuar presidentin e ndjerë Ibrahim Rugova në 14 vjetorin e vdekjes. Z. Veseli ka thënë se emri i Ibrahim Rugovës lidhet me pluralizmin politik, pro-amerikanizmin dhe përpjekjen sublime për liri dhe pavarësi të Kosovës. “Emri i Ibrahim Rugovës lidhet me pluralizmin politik, pro-amerikanizmin dhe përpjekjen sublime për liri …

Kryetari Veseli: Emri i Rugovës lidhet me përpjekjen për liri dhe pavarësi Read More »

Veseli për linjën ajrore Prishtinë-Beograd: Ne e dimë që jemi në rrugën e duhur në çdo proces kur kemi mbështetjen e SHBA-së

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli ka mirëpritur marrëveshjen për linjën ajrore Prishtinë-Beograd, ndërsa ka vlerësuar lartë ndihmën dhe mbështetjen e Presidentit të SHBA-së, Donald Trump, për Kosovën. Veseli përmes një postimi në Twitter, ka shkruar se “Marrëveshja për vendosjen e linjës së re ajrore dhe përshëndetja e dedikuar që i bëri presidenti Donald Trump, janë …

Veseli për linjën ajrore Prishtinë-Beograd: Ne e dimë që jemi në rrugën e duhur në çdo proces kur kemi mbështetjen e SHBA-së Read More »

Kryetari Veseli kujton Hoxhë Kadri Prishtinën: Ai la gjurmë të pashlyeshme në historinë e kombit shqiptar

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka kujtuar sot Hoxhë Kadri Prishtinën në 95 vjetorin e vdekjes. Nëpërmjet faqes së tij në Facebook, Veseli ka shkruar se me iniciativën e Hoxhë Kadriut dhe patriotëve të tjerë, më 1918 u themelua komiteti “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës”, me qendër në Shkodër. “Sot mbushen 95 vjet …

Kryetari Veseli kujton Hoxhë Kadri Prishtinën: Ai la gjurmë të pashlyeshme në historinë e kombit shqiptar Read More »

PDK: Vetëvendosje shkaktarja e vetme e krizës, po i shmanget përgjegjësisë qeverisëse

Prishtinë, 20 janar 2020 – Partia Demokratike e Kosovës po i përcjell me shqetësim zhvillimet e këtyre pothuaj katër muajve të fundit ndërmjet Lëvizjes Vetëvendosje dhe LDK-së, të cilat po e vazhdojnë fushatën parazgjedhore, por me mjete të tjera dhe në dëm të Kosovës. Parimet e tyre të prezantuara zëshëm janë shndërruar në pazare për …

PDK: Vetëvendosje shkaktarja e vetme e krizës, po i shmanget përgjegjësisë qeverisëse Read More »

Memli Krasniqi: Albin Kurti duhet ta di se Kosova nuk mund të trajtohet si video lojë

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së, Memli Krasniqi, ka deklaruar se kryetari i Vetëvendosjes Albin Kurti duhet ta dijë si mandatar se jeta institucionale nuk është video lojë dhe lojërat me video nuk i kryejnë punët të cilat i presin qytetarët e Kosovës. “Kërkesa jonë prej 6 tetorit në mbrëmje ka qenë …

Memli Krasniqi: Albin Kurti duhet ta di se Kosova nuk mund të trajtohet si video lojë Read More »

Zëdhënësi i PDK-së: VV e paaftë, e papërgjegjshme dhe mashtruese

Zëdhënësi i Partisë Demokratike të Kosovës, Avni Bytyçi, ka reaguar ashpër ndaj justifikimeve të zyrtarëve të Vetëvendosjes për gjoja pengesat që po i kanë për formimin e institucioneve. Bytyçi vlerëson se partia e Albin Kurtit po dëshmohet çdo ditë se është parti mashtruese, e papërgjegjshme dhe e paaftë të udhëheqë me shtetin e Kosovës. “Paaftësinë …

Zëdhënësi i PDK-së: VV e paaftë, e papërgjegjshme dhe mashtruese Read More »